Az utóbbi időben egyre gyakrabban hallani szélsőséges időjárásról és vészhelyzeti helyzetekről, amelyek akár áramkimaradást, vízhiányt vagy más természeti károkat is okozhatnak. Eddig nem igazán foglalkoztam komolyabban a felkészüléssel, de az elmúlt időszakban egyre inkább úgy érzem, hogy érdemes lenne jobban odafigyelni. Gyergyai Krisztina,...
Mi kerüljön a túlélőcsomagba? Praktikus tanácsok vészhelyzetekhez, áramkimaradásra és természeti károk esetére
Miért érdemes felkészülni?
Az utóbbi időben egyre gyakrabban hallani szélsőséges időjárásról és vészhelyzeti helyzetekről, amelyek akár áramkimaradást, vízhiányt vagy más természeti károkat is okozhatnak. Eddig nem igazán foglalkoztam komolyabban a felkészüléssel, de az elmúlt időszakban egyre inkább úgy érzem, hogy érdemes lenne jobban odafigyelni. Gyergyai Krisztina, stílustanácsadó cikke. Évek óta tartok gyertyát és elemlámpát a konyha ablakban, hogy egy esetleges áramkimaradás ne okozzon gondot, de most úgy gondoltam, hogy picit jobban felkészülnék a természeti károk miatti váratlan helyzetekre is.
Nem szeretnék pánikot kelteni, de úgy érzem, hogy fontos, hogy mindenki számára elérhetőek legyenek azok az alapvető tanácsok, amik segíthetnek egy-egy ilyen helyzet könnyebb átvészelésében. Így összegyűjtöttem, mi mindenre érdemes felkészülni, hogy ne érjen váratlanul minket a helyzet.
Mi kellhet? A hozzáállás fontossága
Mielőtt bármi másról beszélnénk, fontos, hogy megfelelő hozzáállást alakítsunk ki. A felkészülés lényege, hogy a váratlan helyzetek ne zökkentsenek ki minket a mindennapokból. Az alapvető dolgokat mindig tartsuk biztosítva:
-
Telefon feltöltve és power bank: mindig legyen feltöltve a telefonunk, és legyen nálunk egy feltöltött power bank is. A kommunikáció vészhelyzetekben kulcsfontosságú lehet, legyen szó áramkimaradásról vagy bármilyen más problémáról
-
Tartós víz és gyógyszerek: tartsunk mindig otthon néhány karton ásványvizet. Az ásványvíz nemcsak vészhelyzetekre jó, hanem a mindennapi hidratálásra is. Ha gyógyszert szedünk, ne várjuk meg, hogy kifogyjon. Legyen tartalék belőle, hogy ne érjen minket váratlanul
-
Nem szükséges túlgondolni: nincs szükség hónapokra előre bespájzolt készletekre, de érdemes a legfontosabb dolgokat biztosítani.
Mi legyen a csomagban?
Ha szeretnénk egy könnyen kezelhető csomagot összeállítani, amely segíthet egy esetleges vészhelyzetben, íme, néhány hasznos tárgy, amik biztosan jól jöhetnek:
-
Nyomtatott térkép. Miért fontos? Ha bármi történik, egy nyomtatott térkép segíthet eligazodni, ha el kell hagyni a lakást vagy segítségre van szükségünk. Az online térképek nem mindig elérhetőek áramkimaradás vagy internetproblémák esetén. (nem kell világtérkép, a környezetünké elég).
-
Bicska. Miért fontos? Egy multifunkcionális eszköz mindig jól jöhet. A bicska nemcsak vészhelyzetekben, hanem mindennapi helyzetekben is hasznos. Egy zsebkéssel bármit megjavíthatunk, vagy használhatjuk az alapvető túlélési feladatokhoz.
Készpénz. Miért fontos? Ha bármi miatt nem működik a bankkártyás rendszer vagy az elektronikus fizetés, fontos, hogy legyen nálunk készpénz. A kisebb címletek mindig praktikusak, ha gyorsan kell vásárolni valamit.
-
Elemlámpa + plusz elemek. Miért fontos? Az elemlámpa elengedhetetlen, ha áramkimaradás van, vagy éjszaka szükség van világításra. Mindig legyenek pót-akkumulátorok is a lámpához, hogy hosszabb ideig használható legyen.
-
Gyertya + gyufa. Miért fontos?: Ha hosszabb ideig nincs áram, a gyertyák biztosítanak fényt és meleget. Fontos, hogy mindig legyen kéznél néhány gyertya és gyufa a biztonságos használathoz.
Esetleg a legfontosabb iratokról másolat. Ez csak úgy eszembe jutott.
A vészhelyzetekre való felkészülés nem a pánikról szól, hanem a nyugodt, biztonságos megoldásokról, és a tervezésről. Az előbb említett dolgok nem foglalnak el sok helyet, mégis nagy segítséget jelenthetnek, ha váratlan helyzetek állnak elő. Ne feledd, hogy a legfontosabb a megfelelő hozzáállás és az alapvető dolgok biztosítása. Így nemcsak biztonságban érezheted magad, hanem képes leszel a családod számára is nyugodt környezetet biztosítani.
Ha a ruhatáradat, a megjelenésedet is így szeretnéd megtervezni, fordulj hozzám bizalommal!
Gyergyai Krisztina, stílustanácsadó
A nyári fejfedő nemcsak stílusos, de praktikus is: véd a napszúrás ellen, és feldobja az öltözéket. De nem minden kalap vagy kendő mutat jól mindenkin. A titok: ismerd a saját fejformádat, és ahhoz válassz! Gyergyai Krisztina, stílustanácsadó cikke. Ebben a cikkben megmutatom, melyik forma kinek áll jól, a következő cikkben pedig a stílus szerinti...
Miért nem elég ma csak létezni? Miért tűnik úgy, hogy ha nincs erős véleményed, akkor "nincs karaktered" – és ha van, akkor automatikusan támadsz is? Gyergyai Krisztina, stílustanácsadó cikke.
Hallottad már, hogy ha csukott szemmel vagy a napon, az agyad nem érzékeli a napfényt – és nem védi meg a bőröd?
Igen, ez mostanában trendi tanácsként terjed a neten, és bár van benne egy csipetnyi igazság, azért nem egészen így működik az emberi test. Gyergyai Krisztina, stílustanácsadó cikke.
De mégis: miért fontos, hogy tudd, mikor...