Hétvégén más történik. Ilyenkor gyakran 15–20 ezer lépést is lesétálok. Nem egyedül, nem magányosan, hanem együtt. Beszélgetve, nevetve, néha hallgatva. Ezek a napok már nem csak rólam szólnak, hanem a kapcsolódásról is. És közben, szinte mellékesen, épül az állóképességem. Nem erőlködve, hanem természetesen.
Soha nem egyetlen mozgásformához ragaszkodtam. Nyáron biciklizek, ősszel úsztam is, télen marad a séta és a túrázás. Mindig ahhoz igazodom, ami jól esik, ami éppen beleillik az életembe. Nem akarok fegyelmezett lenni, inkább jelen. A testem meghálálja ezt a szabadságot, és én is jobban érzem magam tőle.
Hétvégén elmentünk egy egész napos, havas hegyi túrára. Nem terveztük nagy dolognak. Mentünk, ahogy jött. Odafelé úton, visszafelé térdig érő hóban, az erdőn át. A végén negyvennégyezer lépés lett belőle. Amikor megláttam a számot, nem büszkeséget éreztem elsősorban, hanem valami mélyebb nyugalmat. Azt, hogy a testem vitte magát. Hogy nem kellett küzdenem ellene. Hogy együtt voltunk.
Ahogy közeledek az ötvenhez, egyre kevésbé érdekel, mire vagyok képes egyszer-egyszer. Sokkal inkább az foglalkoztat, hogy milyen állapotban vagyok a hétköznapokban. Hogy jól érzem-e magam a bőrömben. Hogy el tudok-e indulni. Hogy meg tudom-e tenni azt a pár ezer lépést akkor is, amikor nincs kedvem hozzá.
Ma már tudom, hogy a nagy túrák nem célok az életemben. Inkább következmények. Annak a sok apró döntésnek az eredményei, amit nap mint nap meghozok magamért. És ha egy dolgot szeretnék megtartani az előttem álló években, akkor nem a teljesítményt választanám. Hanem ezt a ritmust. A lépéseket. Azokat, amiket minden nap megteszek azért, ami fontos nekem.
Gyergyai Krisztina, stílustanácsadó